قراردادن HTML امکان‌پذیر نیست
۳۰
تیر

چاپ تامپو و اطلاعات تکمیلی این روش چاپ

چاپ تامپو به وسیله یک پد سیلیکونی انجام میشود و از آن جهت دارای اهمیت است که میتوان برروی سطوح منحنی , صاف , گرد , محدب و کروی عملیات چاپ تامپو را انجام داد . این چاپ بدلیل ماشین آلات اتوماتیک و آماده سازی ارزان مورد توجه صنعتگران چاپ قرار گرفته است . اصل این روش از سوئیس میباشد و این روش مربوط به صنعت سرامیک و ساعت بوده است . این چاپ طی ۴۰ سال گذشته توسعه چشمگیری داشته و امروزه یکی از مهم ترین روش ها در صنعت چاپ میباشد. استفاده از این چاپ دامنه‌ی بسیار وسیع و گسترده‌ای در صنایع  گوناگون دارد و در صنعت چاپ و تبلیغات به شدت مورد استقبال قرار گرفته است .

روش انجام چاپ تامپو چگونه است ؟

چاپ تامپو نوعی فرآیند چاپ است که در آن جوهر از یک صفحه فلزی گرفته شده و به یک بالشتک منعطف هدایت می‌شود که بوسیله‌ی آن امکان چاپ بر روی شی فراهم می‌شود.این چاپ به دلیل استفاده از لایه سیلیکونی برای جذب و چاپ رنگ ، به چاپ تامپو معروف شده است.
تفاوت چاپ تامپو با چاپ مهر های لاستیکی در نحوه چاپ است.در مهر ها حروف روی لایه پلاستیکی به صورت برجسته است ولی در چاپ تامپو این عمل را قسمت های سیلیکونی بر عهده دارند که این قسمت های سیلیکونی برجستگی ای ندارند.
پد دستگاه چاپ تامپو :
چاپ تامپو جزء چاپ‌های گود است زیرا در فرآیند چاپ آن از یک کلیشه‌ی گود و پد استفاده می‌شود. پد ابزاری است برای انتقال طرح چاپی بر روی شی مورد نظر.این پدها معمولا از موادی تهیه می‌شود که بافتی نرم داشته باشند. انعطاف پذیری پد باعث می‌شود امکان چاپ بر روی سطوح پیچیده فراهم آید .پد استفاده شده در چاپ تامپو دارای خاصیت ارتجاعی و کشسانی بالایی است و همین امر باعث میشود تا بتوان بدون هیچ مشکلی بر روی سطوح مختلف چاپ زد.این پدها دارای شکل و فرم‌های متفاوتی هستند . پدهای دستگاه چاپ تامپو را می توان به سه دسته تقسیم کرد:
پدهای نرم: برای  آن دسته از کالاهایی که بدنه مقاومی ندارند و به راحتی دچار تغییر شکل می‌شوند کاربرد دارد مانند تخم مرغ و قطعات لاکی نازک .
پدهای معمولی: استفاده از پدهای معمولی دامنه‌ی بسیار وسیعی دارد و تقریبا برای تمامی کالاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پدهای سخت: استفاده از این پدها برای قطعات و کالاهایی است که دارای بدنه‌ی محکم و مقاوم هستند.
دستگاه چاپ تامپو :
چاپ تامپو با ماشین آلات نیمه اتوماتیک در تیراژهای پایین قابل استفاده است و محدودیت ندارد.عملکرد دستگاه چاپ تامپو مانند چاپ سیلک اسکرین است.در این چاپ کالای مورد نظر باید کاملا در قسمت خاصی از دستگاه فیکس و ثابت شود و پد سیلیکونی دستگاه در تماس کامل با دستگاه قرار میگیرد . برای آنکه شی از فشار پد سیلیکونی ازبین نرود باید برای کالای مورد نظر فیکسچر ساخته شود . استفاده از فیکسچر در تولید باعث بهره وری میشود .
این دستگاه را میتوان در انواع دستگاه چاپ رومیزی و دستگاه چاپ دو رنگ دید که دستگاه چاپ دو رنگ قابلیت استفاده همزمان از دو رنگ را دارد . 
تعدادی از کاربردهای چاپ تامپو :
چاپ تامپو در صنایع مختلفی کابرد دارد که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
صنعت ساعت
صنعت کامپیوتر
صنعت خودرو 
صنعت لوازم التحریر
صنعت اسباب بازی
صنایع پلاستیک و غیره ..