۰۴
مرداد

چاپ سیلک و مهم ترین نکات آن

چاپ سیلک به روشی گفته می شود که در آن تور ابریشم بر روی قالب یا چهار چوب از جنس چوب یا فلز قرار می گیرد و با داروی ژلاتین حساس به نور، آغشته شده و بعد از نوردهی شسته می شود. بدین ترتیب عمل چاپ صورت می گیرد.روش چاپ سیلک اولین بار در ژاپن انجام شد. در آن زمان پارچه های ابریشمی برای چاپ کاربرد داشت و به همین دلیل این روش به سیلک (به معنی ابریشم) معروف شد. این روش هنوز هم در برخی نقاط جهان استفاده می شود زیرا هیچ روش چاپی نمی تواند به اندازه چاپ سیلک، مرکب را بر روی سطح منتقل کند و گاهی نیاز است تا چاپ با مقادیر زیادی از مرکب انجام شود. بنابراین این چاپ جزء بهترین انتخاب ها می باشد .با این روش میتوان روی مواد مختلف چاپ های تک رنگ یا چند رنگ صورت داد .
چاپ سیلک روی پارچه :
چاپ سیلک روی پارچه یکی از روش‎های متداول برای حک کردن تصاویر و نقش ها بر روی لباس و پارچه است که در آن نیز از توری با سوراخ‎های بسیار کوچک استفاده می‏شود. که به این قاب توری شابلون یا کلیشه میگویند . دراین روش بخش‏هایی از تصویر که باید بی رنگ باقی بماند، بوسیله ماده‏ مسدود کننده همچون موم پوشیده می‏شود.
روش های انجام چاپ سیلک روی پارچه :
برای چاپ سیلک بر روی پارچه 3 روش وجود دارد : 
در روش اول می‏توان توری یا شابلون را تهیه و طرح مورد نظر خود را روی کاغذ طراحی نمود. سپس با گذاشتن این طرح بر روی پارچه، شابلون را روی آن قرار ‏داد و به طور دلخواه تصویر را بر روی لباس طراحی ‏کنید.
در روش دوم می‏توانید لاک‎های مخصوص چاپ روی پارچه خریداری نمایید و بوسیله آن سوراخ‎های شابلون را به گونه ای پر کنید تا طرح مورد نظر ایجاد شود. این روش راحتر از شیوه قبلی می‏باشد. 
روش سوم ، نسبت به دو روش قبلی هزینه بیشتری دارد. در این روش باید تمامی قاب را با لاک پر کنید و سپس لاک حساس به نور را در مکان تاریک به قاب زده و طرح مورد نظر را روی کاغذ ایجاد نمایید. قاب یا شابلون را بر روی یک میز نور قرار دهید بطوری که نور آن در زیر قاب تنظیم شود و با لاک برخورد کند. پس از چند دقیقه طرح مورد نظر بر روی پارچه حک و کار چاپ انجام می‏شود.
از چه دستگاه هایی در چاپ سیلک استفاده میشود ؟
1-دستگاه خشک کن :این دستگاه ها بصورت برقی و گازی در چند سایز وجود دارد که برای خشک کردن سطح چاپ شده استفاده میشود . داشتن این دستگاه الزامی نیست ولی وجود آن باعث سرعت بخشیدن در کار میشود .
2-کمپرسور باد :نمونه ی این دستگاه ها در پنچرگیری ها استفاده میشود .
3-میز نور و لوازم چاپ :از میز نور برای ظاهر کردن و ساخت شابلون استفاده میشود و میتوانید بصورت خیلی ساده و کم هزینه خودتان آن را بسازید .
و اما چاپ سیلک اسکرین چیست ؟!
چاپ سیلک اسکرین با نام دیگر سری گرافی شناخته شده است. این روش براساس تکثیر با استنسیل صورت می گیرد که در آن از پارچه توری استفاده میشود .در این روش ورقه استنسیل را روی پارچه می چسبانند که بر روی کلافی محکم شده است . تصویر چاپ شده با این روش اغلب دارای لبه‌های تیز است، گویی کاغذی رنگی را بریده ایم و چسبانده‌ایم.این روش میتواند در منازل و بصورت خانگی بدون هیچ محدودیتی انجام شود .
کارهای چاپی انجام شده در عکس هایی که در غارها و آثار به جامانده از چین قدیم مشاهده شده است استفاده از این روش را نشان می دهد .
 
موارد کاربرد چاپ سیلک :
با استفاده از چاپ سیلک قادر به چاپ انواع طرح ها و نقوش بر روی اجسام گوناگون می باشید. در این نوع چاپ برخلاف دیگر روش ها، به هیچ عنوان محدودیتی در ابعاد چاپ نخواهید داشت. در نتیجه می تواند بهترین انتخاب برای انجام چاپ تبلیغاتی بر روی انواع اشیاء و اجسام با حجم های گوناگون باشد. از نمونه موارد کاربرد این روش چاپ می توان به موارد زیر اشاره نمود: 
چاپ روی بادکنک 
چاپ روی فولدرهای پلاستیکی 
خودکار 
کیسه های پارچه ای 
چاپ روی نایلون و سایر موارد دیگر. 
مزایای چاپ سیلک چیست ؟
1- ساده بودن این روش مهم ترین مزیت چاپ سیلک است .
2- این چاپ از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و به همین دلیل کار در این زمینه، به سرمایه اندکی نیاز است .
3-امکان چاپ بر روی مواد مختلف مانند کفش کیف , نایلون , جعبه  و … را دارد .
4-با استفاده صحیح از تکنیک های موجود در این چاپ، می توان ماندگاری بالا حتی در صورت شستشوی اجسام را تضمین نمود. 
5-محدودیتی در انتخاب رنگ و طرح در این روش وجود ندارد.